top of page

ICOLD 2025 kongressi ja symposium

Päivitetty: 28.5.

ICOLDin kongressi ja symposium 2025 järjestettiin Kiinassa Chengdussa. Suomalaisia osallistui tilaisuuteen viisi henkilöä. Kaiken kaikkiaan osallistujia oli noin 2000. Tilaisuuden yhteydessä kiinalaiset järjestivät myös lukuisia omia workshoppeja. Näissäkin oli simultaanitulkkaus englanniksi.

Vuosikokouksessa äänestettiin uusi ICOLD presidentti. Intialainen Devendra Sharma voitti äänin 34 - 29 USA:n Dean Durkeen. Amerikan alueen varapresidentiksi valittiin Paraquain Luis Guillermo Vellacich ja Afrikan alueen varapresidentiksi ugandalainen Harrison E Mutiganda.

Uudet tuulet jatkavat puhaltamistaan ja vahvistumat: nuorten osaajien esille nostaminen, sukupuolien moninaisuus (gender diversity) sekä ekologisuus (sustainability). Patoturvallisuuskomitean keräämä häiriötilannedata on avattu jäsenille (International Commission on Large Dams -> Members section -> Dam incidents data). Myös kansainvälistä patorekisteriä suunniteltiin julkiseksi.


Pohjoismaat olivat yhteisesti esittäneet ICOLDille muutoksia, kuten esimerkiksi sitä, että vuosikokouksessa käytettäisiin vain englantia, jolloin poistuisi tarve simultaanitulkkaukselle. Äänestettävien asioiden esittämisen selkeyttämistä korostettiin ja näiden toimittamista agendassa täsmällisesti riittävän aikaisin enne kokousta. Samoin ranskan kielen käännöksen pakollisuuden poistamista ehdotettiin, koska se hidastaa bulletinien valmistumista. Esitettyihin muutoksiin suhtauduttiin positiivisesti, mutta osa esitettiin nyt ja vuoden päästä kokouksessa tullaan äänestämään näistä kysymyksistä.


Kongressin yhtenä aiheena oli tulevaisuuteen sopivat padot (Dams and levees fit for the future). Mikä edelleen vahvisti uusia tuulia. Muita kongressin aiheita olivat: Padot ilmastonmuutokseen sopeutumisessa (Dams and reservoirs for climate change adaptation),Patojen ja tulvapenkereiden turvallisuus poikkeuksellisissa hydrologisissa tilantiessa (Safety of dams and levees facing extreme hydrological events), Maanjäristykset ja patojen turvallisuus (Earthquake performance and safety of dams).


Kaivospatokomitea järjesti viikon aikana lukuisia workshoppeja, joiden tarkoituksena oli mm. edistää valmistelussa olevia kaivospatoihin liittyviä bulletineja. Esimerkiksi suunnitteilla on yhteistyössä maapatokomitean kanssa bulletini maapatojen ja rikastushiekka-altaiden tarkkailusta.


Kaiken kaikkiaan järjestelyt sujuivat erittäin hyvin, ja esitykset olivat ajankohtaisia ja mielenkiintoisia. Tiukassa aikataulussa pysyttiin myös erinomaisesti.







 
 
 

コメント


©  FINCOLD

bottom of page