• eijaisomaki

Patojen häiriötilanteiden hallinta

Kotimaan päätösseminaari järjestettiin 14.2.2019

Seminaarissa käytiin läpi raporttia ja keskusteltiin mm. häiriötilanteiden luokittelusta sekä erilaisista tapahtuneista häiriötilanteista. Raportti viimeisteltiin Kokouksen jälkeen. Ja se on julkaistu 24.5.2019:

FINCOLD raportti: Patojen häiriötilanteiden hallinta


Seuraavat esitykset on pidetty ICOLDin tilaiusuksissa työryhmätyöhön liittyen ICOLDin tilaisuudessa Balilla 2014 ICOLDin tilaisuudessa Prahassa 2017 Kolmas kotimaan työryhmäkokous järjestettiin 19.4.2016. Kokousmuistio 19.4.2016 Esityksiä: Isomäki: Kansainvälisen kyselyn tulokset sekä kansainvälinen kokous Maijala: Häiriötilanteita koskeva lainsäädäntö Nurmi: Esimerkki häiriötilanteesta – Talvivaara Talvensaari: Kemijoki Oy – Hyvät käytännöt Isomäki: Turvallisuusuunnitelmat

Toinen työryhmäkokous järjestettiin 15.9.2015 Helsingissä, Hotelli Arthurissa. Vähäisestä osannottajamäärästä huolimatta kokous oli oikein onnistunut. Kokousmuistio 15.9.2015

Ensimmäinen työryhmäkokous järjestettiin 4.2.2014 Helsingissä, Hotelli Arthurissa. Tilaisuuteen osallistui padonomistajien edustajia, konsultteja ja patoturvallisuusviranomaisia – yhteensä 19 henkilöä. Käsiteltävät aihealueet olivat: patojen häiriötilanteiden luokittelu ja häiriötilanteen määrittäminen, lainsäädännön vaikutus häiriötilanteisiin, omistajien vastuut, pelastusviranomaisen rooli häiriötilanteiden hallinnassa sekä case-tapaukset. Aiheista oli sovittu alustukset, joiden jälkeen oli keskustelua aiheesta. Päivän ohjelma ja esityksiä: Työryhmäkokouksen ohjelma 4.2.2015 Laasonen: Työryhmätyön tavoitteet Patoturvallisuuslainsäädännön ja muun lainsäädännön ohjeistus häiriötilanteiden hallintaan

Westerholm: Ajankohtaista patojen häiriötilanteiden hallinnassa Reiter: Patojen häiriötilanne käsitteenä Laasonen: Sisäinen eroosio Regina; Kaivospatojen häiriötilanteet Pehkonen: case-tapaus Vuola: Kokemuksia Valpas2014 patoonnettomusuharjoituksesta Ekberg: Kokemuksia Valpas patoonnettomusuharjoituksesta Paunila: Pelastusviranomaisen kysymyksiä häiriötilanteiden hallintaan

11 katselukertaa

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

Vuosikokous 2020

Suurpadot ry:n vuosikokous järjestettiin 1.6.2020 Teamsilla verkossa vallitsevan koronaepidemian vuoksi. Kokoukseen osallistui 19 yhdistyksen jäsentä. Yhdistyksen hallitus muuttui yhden jäsenen osalta

Suurpadot ry – Syysretki 2019

Suurpadot ry:n syysretki järjestettiin 26.-28.8.2019. Retken kohteena oli Kiirunan kaivoksen padot Ruotsissa sekä Startskraftin vesistöpadot padot Narvikin läheisyydessä, Norjassa. Matka alkoi ja p

©  FINCOLD