top of page

Pohjoismainen patoturvallisuusseminaari

Kolmas pohjoismainen patoturvallisuusseminaari järjestettiin Ruotsin Falunissa. Patoturvallisuusseminaari järjestettiin 12.10. ja tämän jälkeen 13.10. järjestettiin tekninen vierailu Forshuvudforsen padon korjaustyömaalle tai vaihtoehtoisesti Falunissa jatkettiin pohjoismaisella kaivospatoseminaarilla. 14.10. järjestettiin tekninen vierailu kaivospadolle.

ree

Suomesta tilaisuudessa oli kaiken kaikkiaan 15 osallistujaa. Patoseminaarissa esiintyivät:

Eija Isomäki, Kainuun ELY-keskus - Navigating through current dam safety challenges

Ali Torabi Haghighi, Oulun yliopisto - The Dam Safety and Climate Change

Iikka Hyvönen, AFRY - Surveillance practice and exceptions.

Kaivospatoseminaarissa esiintyivät:

Elina Viitamäki, Boliden, Finland sekä Ville Malmivaara & MJ Seyedan, Geosyntec, Finland - Harjavalta waste facility and dam breach assessment.

Heli Nurmi, Kainuun ELY-keskus -  Dam safety in Finland, legal and authority aspects


Kaikki esitykset löytyvät liitteestä:

Oli hyvin mielenkiintoista kuulla esimerkiksi, miten Islannissa käytettiin HEC-RAS mallinnusta laavamallinnukseen :)

Esitykset löytyvät pdf-muodossa Swedcoldin verkkosivulta: SwedCOLD |


Mielenkiintoisten esitysten lisäksi keskustelu seminaarien tauoilla ja iltaohjelman aikana oli varsin vilkasta. Pohjoismainen yhteistyö on erittäin kannattavaa ja antoisaa.

ree

ree

Kommentit


©  FINCOLD

bottom of page